2012. május 28., hétfő

5 gondolat...az animációról


Nem, nem rajzfilmről lesz szó. Az animáció az, amikor a különböző objektumok külön-külön, egyesével jelennek meg, valamilyen mozgással egybekötve (pl. beúszik balról).

1. Akkor jó, ha nem öncélú, ha a mozgás akkor és ott van jelen amikor valamit hangsúlyozni kell.

2. Itt is, mint mindenben, az arányok fontosak. Mondhatnék szabályokat, hogy ne használjunk többféle animációt egy prezentációban, vagy hogy csak kétfélét, vagy háromfélét, de mindegyikre tudok ellenpéldát is mondani. A lényeg az, hogy a nézőnek ne legyen tőle hányingere - nem azért, mert annyira ronda, hanem mert túl sok benne a mozgás.

3. Nem muszáj animálni. Egy prezentáció animáció nélkül is lehet tökéletes.

4. A prezentációt slideshare-re felrakva az animációk elvesznek. Ilyenkor azt lehet csinálni, hogy az animációt úgy próbáljuk helyettesíteni, hogy több diát - gyakorlatilag fázisábrákat - készítünk.

5. Előadás előtt - felkészülés alatt-  tanuljuk meg a prezentáció animácóját is, hogy tudjuk mikor kell kattintani.





2012. május 21., hétfő

Mitől jó? #5

Találtam egy ilyet. A mérnökségről szól, vitaindítónak készítették az alkotók, még 2008-ban. A hangulatkeltése kiváló, mire a végére értem, egészen büszke lettem rá, hogy mérnök vagyok.

A középen kicsit sokat kell olvasni, de én ezt most elnézem nekik.:)

Nézzétek meg!







2012. május 14., hétfő

Áttűnések beállítása - PowerPoint 2010

Áttűnésnek hívják annak a módját, ahogy az egyik dia átvált a másikba. Ezt olyan fontos dolognak tartották a PowerPoint tervezői, hogy külön menüpontot is kapott: ez az Áttünések menüpont.

(Az Animációk menüpont a következő - az animációk jelentik azokat a mozgásokat, amik a dián belül történnek.)

Bizonyos iskolák szerint nem szabad áttünéseket használni, mert bazári lesz tőle a prezentáció (sőt sokan az animációról is ezt gondolják). Szerintem az áttünés is csak egy eszköz, amit lehet jól, vagy rosszul használni és teljes mértékben rajtunk múlik, hogy mennyire tudjuk megtalálni a helyét a prezentációnkban. Persze erőltetni nem kell, a prezentáció áttünés nélkül is prezentáció.

Visszatérve a bazárira, a mostanában a hírekben gyakran szereplő Prezi technikája tualjdonképpen egy olyan prezentációs eszköz, ahol különleges szerepet kap maga az áttünés. Ott az áttünés valójában a zoomolás, ki és be.

Szóval tűnjünk át bátran. Beállítása végtelenül egyszerű:

1. Legyen aktuális a második dia. Az áttünés, mint információ, a követő diához kapcsolódik, azaz ott kell beállítani.
2. Lépjünk át az Áttünések fülre. Alapbeállításként a "Nincs" típusú áttünés van beállítva.
3. Az ablakot, ahol az áttünés-tipusok láthatók, ki tudjuk nyitni az ablak jobb szélén lévő, lefele nyílra kattintva.
4. Próbáljuk ki az összes lehetőséget, ha úgy tetszik. Amint kiválasztunk egyet, rögtön bemutatásra is kerül a képernyőn az effektus.
5. Bizonyos effektekhez további beállításokat is eszközölhetünk az "effektus beállításai"-val. Itt jellemzően irányokat lehet beállítani, hogy merre történjen az áttünés.

Személyes tanácsom, hogy illeszük az áttünéseket a tartalomhoz. Ahol témaváltás van a prezentációnkban, ott be lehet rakni egy látványosabb, intenzívebb áttünést, a többi helyen pedig lehet egyszerűen "Nincs", vagy valamilyen szolidabb megoldás.

Túl sok féle áttünés hányingert és szédülést okozhat, erre figyeljünk oda.









2012. május 3., csütörtök

Mitől műszaki?




Sokat gondolkodtam azon, hogy miben különbözik egy "műszaki" prezentáció egy "nem műszaki" prezentációtól. 

Például attól, hogy a közönség egy speciális kör, általában mérnökök, vagy valamilyen okból műszaki területre tévedt laikusok (politikusok, projektmenedzserek, stb.) A mérnök - legyen az bármilyen is - járt valamilyen iskolába, így lett belőle mérnök, és ebben az iskolában magába szívott valamit (ki többet, ki kevesebbet) abból, amit úgy hívnak, hogy mérnöki gondolkodás.

(Kitérés. Az egyetemen tanultam francia szaknyelvet, egy fél évig talán, összesen. Az egyetlen dolog, ami megmaradt, az egy mondat - magyarul - amit a tanárnőnk mondott arról, hogy mire jó az egyetem. Azt mondta, hogy lehet, hogy mindent elfelejtünk, amit itt öt év alatt tanulunk, de amit biztosan magunkkal viszünk, az a szemléletmód. Kapni fogunk egy szemléletmódot, ami attól kezdve meg fogja határozni a világlátásunkat. És ebben szerintem nagyon igaza volt. Egy mérnök, az mérnök, és mérnökül kell hozzá beszélni. A közgazdászhoz meg közgazdászul, de ez majd egy másik blogban.)

Aztán ami még jellemző a műszaki prezentációra, hogy műszaki rajzokkal van tele, mivel olyan témákról szól, amiknek a megértéséhez elengedhetetlen a rajzi ábrázolás.

Aztán ami még nagyon érdekes sajátosság, hogy  van Tárgya. Általában szól valamiről. Egy gyártmányról, egy projektről, egy fejlesztésről, egy kutatásról. Most mondhatná bárki, hogy minden prezentációnak van tárgya, ami igaz is, de Tárgya nincs. A műszaki prezentációban a Tárgy nagyon-nagyon sokszor kézzel fogható.

A három dologból, amit összeszedtem, kettő tűnik izgalmasnak: a közönség, és a műszaki rajz. Ezekről lesz majd még szó.