2012. december 17., hétfő

Mitől jó? #10



Ez egy nagyon érdekes prezentáció, abból a szempontból, hogy valójában egy mesét kapunk. Leginkább olyan az egész, mint a Piroska és a farkas diafilmen, a régi szürke diavetítővel lejátszva. Amin érdemes kicsit elgondolkodni - a prezentáció alapvető üzenetén túl:) - , hogy mitől működik ez az egész, azaz miért is vagyunk hajlandók végigolvasni a mese szövegét. Mert érdekes? Mert pont olyan hosszúságúra van darabolva, hogy még hajlandóak vagyunk nekifutni az olvasásnak? Mert olyan a megfogalmazás, hogy szinte kényszerít a tovább olvasásra? Mert a mese-forma segít megkötni a figyelmet?



A válaszokat alkalmazzuk bátran saját prezentációkban.

2012. december 10., hétfő

Powerpoint háttér





Ebben a blogban is több bejegyzés foglalkozott már a háttérrel kapcsolatos kérdésekkel, mégis újra elővesszük, aminek az oka nem más, mint hogy feltűnően sok látogató érkezik az oldalra a háttérrel kapcsolatos kérdéseik után kutatva.

A háttérrel összefüggésben a legfontosabb tanács és észrevétel, hogy a háttér a prezentációnk háttere, azaz nem maga a prezentáció. Fontos tehát, hogy háttérben tudjon maradni és hagyja érvényesülni magát a prezentációt. 

Ezen elvet követve a legtökéletesebb háttér tehát maga az egyszínű háttér, azon belül is a fekete vagy a fehér. Ha mégis több kell vagy többre vágyunk, akkor is fontos, hogy a háttér design-elemei (vonalak, formák, feliratok) ne foglaljanak el túl sok helyet az amúgy is kevés helyből, ami egy-egy dián rendelkezésre áll.

Háttér beállításról általában: itt.

Háttér beállítás technikai útmutató: itt.

Kép beállítása háttérnek útmutató: itt.

Azon kívül, hogy magunk is ezerféleképpen alakíthatjuk a hátteret, számos weboldalt is találunk, melyek letölthető háttereket kínálnak. Ezen oldalak egy része ingyenes, más részük pedig fizetős.

Ingyenes háttérképek letölthetők: http://www.presentationmagazine.com/backgrounds/index.php


Nem ingyenesek például ezek: 

2012. december 3., hétfő

Prezentáció és kompozíció






Ebben a bejegyzésben a képzőművészet oldaláról közelítjük meg a prezentációt, amely gondolat elsőre különlegesnek tűnhet, pedig egyáltalán nem az. A prezentációt alkotó diák ugyanis értelmezhetők úgy is, mint önálló képek, szinte művészeti alkotások, amelyeknek önálló jelentése és üzenete van. 

A képzőművészetben évszázadok óta alkalmaznak olyan "trükköket", szabályokat, amelyek segítenek kiemelni egy festményen a lényeget és megfelelő irányba vezetik a szemlélő tekintetét. A lényeg kiemelése mellett a harmónia érzetének megteremtése is fontos szempont, amire szintén vannak bevált módszerek a képzőművészetben és fotóművészetben egyaránt.

És mivel a lényeg kiemelése, a figyelem irányítása és a harmonikus megjelenés a prezentációnál is kiemelt jelentőségű, miért is ne alkalmazzuk a képzőművészetben olyan jól bevált kompozíciós szabályokat a prezentációk készítése során is.

Kompozíciós szabályok

A harmadolás szabálya
Lényege, hogy a kép tárgyát nem középen, hanem a képet függőlegesen és vízszintesen három részre osztó, egymást metsző párhuzamos vonal valamelyik találkozásánál helyezik el. A szemlélők az ilyen kompozíciókat harmonikusnak találják. A harmadolás szabálya az aranymetszés számszerű, 5%-os közelítése. Alkalmazásának oka az, hogy az aranymetszés arányának követésével szebb, érdekesebb kép készíthető, mintha a téma egyszerűen középre kerülne. 

Csak egyszerűen
Zsúfolt képeken a szemlélőnek nehezebb megtalálnia a fókuszpontot és értelmezni a témát. A felesleges elemek eltüntetésével ez a zavaró hatás csökkenthető, könnyebb megtalálni a kép tárgyát. 

Sötét és világos
A tekintet irányítása a világos és sötét színek megfelelő alkalmazásával is elérhető: a világosabb részek magukra vonják a szemlélő figyelmét. 

Páros és páratlan
A páratlan számok szabálya szerint ha egy képen páratlan számú tárgy szerepel, érdekesebb, mint ha páros számú lenne. Ez utóbbi esetben ugyanis az elemek szimmetriát hoznak létre, ami az emberi észlelés számára kevésbé tűnik természetesnek.

Háromszög
A háromszög alakban elrendezett képi elemek jó esztétikai összhatást érhetnek el.

Vonalak alkalmazása
Egyenes vonalak: A párhuzamos vonalak stabilitást, az egymással szöget bezáró vonalak dinamizmust visznek a képbe. Az egy pontba összefutó vonalak fókuszálják a tekintetet. A vízszintes vonalak nyugalmat, nagyméretű tereket jellemeznek. A függőlegesen futó vonalak magasság, nagyszerűség érzetét keltik. Több, hasonló vonal az ismétlés révén erősíti egymást, de ez kifejezhet egyhangúságot is. A túl sok vonal céltalanságot, zűrzavart közvetíthet, még akkor is, ha nem ez az alkotó szándéka.

Görbült vonalak: A görbült vonalak általában valamilyen mozgáshoz, ritmushoz kapcsolódnak. A szem ezeket könnyedén és élvezettel követi. Az egyenes vonalakhoz képest a görbült vonalak nagyobb dinamikát fejeznek ki.

Elválasztás vonallal: Ha a vonal elválasztja egymástól a kép különböző részeit, ezáltal ellentétet, feszültséget hoz létre köztük.

kép és ötlet: hu.wikipedia.org/wiki/Kompozíció