2013. január 28., hétfő

7 egyszerű ötlet a csodás PowerPoint prezentációhoz

Az alábbi prezentációt a Slideshare-en találtuk. Az egyszerű megfogalmazásokkal és sok képpel összerakott prezentáció 7 pontban szedi össze a prezentáció készítés szabályait:

1. Méretezd túl az üzenetet!
Azaz ne írj sokat egy diára, és amit írsz, az legyen NAGY. Ne Word-dokumentumokat vetíts ki, csak  egy-egy fontos szót.

2. Használj képeket!
Az üzenet alátámasztására használj képeket vagy szimbólumokat. Képeket készíthetsz magad, felhasználhatod másokét, ha megengedik (creative communs) és meg is lehet őket vásárolni.

3. Vedd komolyan a szöveget!
Azaz válassz gondosan fontot (betütípust). A sokszor használt fontok unalmasak lehetnek (pl Arial). Viszont ne használj túl sokféle fontot egy prezentáción belül.

4. Használd okosan a színeket!
Fontos a kontraszt és ne felejtsd el, hogy a színek érzelmeket is keltenek.

5. Legyen érdekes az információ!
Adatokat, táblázatokat ne úgy ábrázolj, ahogy nyomtatásban tennéd. Prezentációban egyszerűbb és érdekesebb megoldások kellenek.

6. Tervezd meg a struktúrát!
Használj "útjelzőtáblákat", azaz legyen tiszta és világos a felépítés.

7. Legyél végtelenül egyszerű!
Dobjál ki mindent, ami felesleges és diánként csak egy gondolatot jeleníts meg.








2013. január 21., hétfő

Műszaki marketing




kép innen: www.creativetechnicalmarketing.com

A műszaki jellegű termékeket is el kell adni. Akár régi termékről van szó, akár újról, akár olyanról, ami már közismert, akár egy világraszóló új találmány. Az eladáshoz pedig muszáj marketing tevékenységet folytatni, mert ugyan állítólag a jó bornak nem kell cégér, de sajnos ma már túl sok a jó bor is - így ez az állítás mára megdőlni látszik.
A marketinghez, mint kifejezéshez sok társult tartalom és érzés tartozik, amiknek a többsége nem feltétlenül pozitív. Sokszor kicsit gúnyosan emlegetjük  …jah, marketing…Pedig marketinget csinálni lehet kulturáltan, tisztességesen és elegánsan is. 
Először is a marketinget ne tekintsük többnek, mint ami. Nevezzük marketingnek egyszerűen azt a folyamatot, amelyben termékünket megismertetjük a potenciális vásárlóval - amely folymatban nem akarjuk a vásárlót manipulálni, sem félrevezetni, sem megtéveszteni. Egyszerűen nem teszünk mást, mint információt terjesztünk – magunkról.
A műszaki marketingnek a lakosságnak szóló része – műszaki cikkek eladása - nem sokban különbözik a nem műszaki jellegű marketingtől  (pl. ruházat, illatszerek).  Sok bennük az érzelmi manipuláció, inkább életstílust adnak el, mint a konkrét terméket: gondoljunk csak az autó, a mobiltelefon vagy a tv-készülék reklámokra.
A business to business kategória – amivel most foglalkozni szeretnénk – hál'istennek ettől kicsit különbözik, de talán nem eléggé. A B2B (business to business) marketing arra az esetre vonatkozik, amikor az eladó és a vásárló is cég, azaz nem magánszemély, azaz másképpen szólva – nem lakosság.
Ebben az eladási szituációban más folyamatok zajlanak le és a termék kiválasztása is más szempontok szerint történik. Ezt a különbséget a marketing ipar alapvetően felismerte – azonban sokszor tűnik úgy, hogy az amúgy felkészült és kidolgozott marketing stratégiák a műszaki jellegű B2B marketinggel mégsem tudnak mit kezdeni.
Amit általában egyértelmű, hogy az eladás során
  • Szakember áll szemben szakemberrel: azaz – ideális esetben – a vevő és az eladó is képzett műszakilag.
  • A racionalitás többet nyom a latban, mint az érzelmek: azaz sokkal kisebb mértékben szól az kommunikáció az érzelmi manipulációról, sokkal inkább hasznosságról, hatékonyságról, megtérülésről.
 Amin mégis elcsúszhat a marketing-kommunikáció:
  • A „szakembert” hihetetlen mennyiségű adattal bombázzák: táblázatokkal, grafikonokkal, bonyolult ábrákkal. Kinek van ma ideje arra, hogy ezeket végignézze és megtalálja a számára fontos információkat?
  • Egy egy termék általában több iparágban/szegmensben is eladható – a marketing stratégia ugyanakkor nem veszi figyelembe az adott iparág sajátosságait: a "mindenkinek mindent" elv miatt sokszor irreleváns információk tömege zúdul a potenciális vásárlóra. Az ilyen stílusú – nem személyre szabott, nem vevőközpontú - kommunikáció pedig sokszor több ellenérzést szül, mint szimpátiát.
  • A „szakemberről” sokan azt feltételezik, hogy mindenhez ért. Ez legtöbbször nem igaz, azonban sosem fogja bevallani senki. Ne várjuk el a vevőtől, még ha ún. „szakember” is, hogy olyan részletekben ismerje a termékünket, mint mi.
Hogyan lehet jobban csinálni?
  • Műszaki és gazdasági adatok strukturálása, koncentrálás a lényeg kiemelésére.
  • Egyszerű, könnyen érthető grafikonok, táblázatok minden kiadványban, előadásban, honlapon.
  • Vevőközpontú marketing-stratégia kidolgozása. Miért jó a vevőnek, ha a mi termékünket választja: a hatékonyság és a megtérülés egyszerű, könnyen érthető bemutatása.
  • Iparág-specifikus marketing: előadások, kiadványok kidolgozása az egyes iparágakra specializáltan.
  • Oktatási és ismeretterjesztési feladatok felvállalása: vállaljuk fel, hogy megtanítjuk a vevőt a termékünkhöz kapcsolódó műszaki ismeretekre és vállaljuk, hogy műszaki kérdéseikkel is hozzánk forduljanak tanácsért, nemcsak vásárlás esetén – hosszútávon ugyanis biztos a megtérülés.

2013. január 14., hétfő

PowerPoint inspirációk 2. - cégbemutató prezentáció



A legtöbb vállalkozás marketing tevékenységének része a cég általános jellegű bemutatása kisebb avagy nagyobb közönség előtt, tárgyaláson, üzleti megbeszélésen, kiállításokon, konferenciákon. 

A stílus, amelyben cégünket, vállalkozásunkat bemutatjuk, széles skálán mozoghat. Ágazattól, profiltól függően lehetünk komolyak és koncentrálhatunk kizárólag a számokra és a szigorú tények bemutatására, vagy éppen lehetünk könnyedebbek, viccesebbek és inkább a cég különlegességeit, érdekességeit hangsúlyozzuk ki.

Vagy tarthatunk többfélét is a tarsolyban, hogy mindig a szituációnak éppen megfelelőt tudjuk előhúzni.

De mire is jó egy jó cégbemutató prezentáció? 

1. Látványosan és könnyen megjegyezhetően tudjuk szemléltetni
- piaci eredményeinket
- szerteágazó tevékenységi körünket
- földrajzi elterjedtségünket
- működési struktúránkat
- széles szolgáltatási körünket
- belső felépítésünket, 
- gyártási, minőségbiztosítási rendszerünket
és minden mást, ami a cég szempontjából fontos és bemutatásra érdemes.

2. Ajándék!
A prezentációnkat nyomtatott (pl. laminálva, összefűzva) vagy digitális formában (CD-n, pendrivon) ajándékként tudjuk odaadni. Emlék tőlünk és információ a cégről.

3. Újabb marketing eszközzel gazdagodtunk
Kiállításokon, várótermekben, várakozási szituációkban a prezentáció folyamatos lejátszásra beállítva - monitoron, tv-képernyőn lejátszva - önmagában is megállja a helyét. Ezen kívül honlapra is kihelyezhető.

Példák:





   
képek innen: elance.com


2013. január 7., hétfő

Projektprezentáció




 
Építési vagy műszaki jellegű fejlesztések során az ötlettől a megvalósításon át a befejezésig általában hosszú az út. A folyamat hosszát és bonyolultságát növeli, ha a beruházás hitelből vagy pályázati támogatással valósul meg, hiszen ebben az esetben a banki illetve a pályázati elbírálás szereplőit is be kell vonni a megvalósítási lépésekbe.

A projektmegvalósítás jellemzője - amellett, hogy hosszú  -, hogy sok különböző szakterület dolgozik együtt a közös cél érdekében:

  • az előkészítésben a tervező, a pályázatíró, a költség-haszon elemzést készítő közgazdász, a döntéshozó beruházó, képviselő-testület vagy polgármester, az üzemeltető szervezet, valamint a bank / EU-s közreműködő szervezetek képviselői

  • hozzájuk kapcsolódik be a megvalósítás időszakában a beruházás lebonyolítója, a műszaki ellenőr és a kivitelezői gárda.
A sokféle szakterület egyben sokféle fókuszpontot jelent, azaz minden szakterület más aspektusára fókuszál a projektnek (költségre, műszaki megvalósíthatóságra, társadalmi haszonra, megtérülésre vagy éppen a politikai vonatkozásra). Ahhoz, hogy egy ilyen összetett és sokszereplős feladat gördülékeny legyen, kiemelkedően fontos szerep jut a kommunikációnak. A sikeres befejezésnek szinte alapfeltétele, hogy mindenki "egyet gondoljon" a projektről.


Ennek az  „egyet gondolásnak” a megteremtéséhez szolgál eszközül a projektprezentáció, mely összefoglalja a projekt minden aspektusát, érintve a műszaki, gazdasági és társadalmi témaköröket is:

  • A jól összeállított projektprezentáció segíti a kommunikációt a szakmai egyeztetéseken, kooperációkon, projekt-megbeszéléséken, lakossági fórumokon és minden olyan helyzetben, ahol a projekttel kapcsolatban egyeztetni szükséges.
  • A prezentáció egészben és részekben is felhasználható, igazodva az aktuális egyeztetés témájához.   
  • Készíthető olyan változat, mely önmagában, narráció nélkül is megállja a helyét. Az ilyen projektprezentációk honlapokra kihelyezve segíthetik a projekt általános kommunikációját.


Javasolt tartalomjegyzék

  • műszaki tartalom ismertetése
    • helyszin, előzmények
    • tervek
    • műszaki sajátosságok, érdekességek

  • költségvetés

  • szereplők bemutatása

    • projektgazda, beruházó, tervező, mérnök, projektmenedzser, kivitelező, szakértők, stb

  • megvalósítási ütemterv, jelen állapot

    • teljes projektfolyamat bemutatása
    • folyamatban lévő feladatok részletes bemutatása

  • költség-haszon elemzés