A jó prezentáció kemény munka, nem trükk.
Mindenki képes arra, hogy jó prezentációt tartson, feltéve ha elegendő időt fordít a felkészülésre. A most következő tanácsok kifejezetten műszaki prezentáció tartásáról szólnak.
1. Vegyél egy retorikáról szóló könyvet
Nem elég elolvasni egy cikket arról, hogy hogyan tartsunk jó prezentációt. Aki jó előadó akar lenni, annak bele kell ásnia magát a beszéd tudományába.
Kezdetnek jó lehet a klasszikusnak számító Dale Carnagie könyve: Gyors és könnyű út a hatásos beszédhez (The Quick and Easy Way to Effective Speaking - magyarul úgy tudom, nem jelent meg).
2. A tartalom a király
Szükséged van tartalomra. Ha nincs semmi mondanivalód, inkább maradj csöndben. Sok olyan prezentáció van, ami tartalmában megfoghatatlan, de az ilyen előadáshoz feltűnő előadó kell.
Ez a mi esetünkben nem alkalmazható.
A tartalmat a hallgatóságra kell szabni. Milyen tudásszintet vehetünk magától értetődőnek?
Becsüld alá a tudásszintet, de soha ne becsüld alá a hallgatóság intelligenciáját!
Töltsd ki a prezentációt! Minden perc, amiben rád figyelnek, meg kell hogy érje nekik. Minden egyes mondat legyen érdekes.
Gyakran halljuk, hogy az első "n" másodperc milyen fontos. Nem, nem fontos. Senki nem fogja elhagyni a termet 60 másodperc múlva, azonban 60 másodperc elteltével már gyakran tudom, hogy az előadó kitölti vagy csak kihasználja majd az időmet.
3. Lassan és érthetően
Műszaki prezentációt adunk elő. Nem időjárás-előrejelzést, nem értékesítünk, nem reklámozunk, nem politikai beszédet tartunk. Ez azt jelenti, hogy hagyjuk ki a kitöltő elemeket és térjünk rögtön a lényegre. Ennek a többi esetben is így kellene lennie, de a mi esetünkben ez alapvető.
Ne mondd el ugyanazt háromszor különböző megfogalmazásban. Legjobb, ha
lassan
és
érthetően
beszélsz.
Egyik mondat
a másik után.
Ne olvass fel. Sem papírról, sem projektorról, sem képernyőről. Eleget gyakoroltál ahhoz, hogy tudd fejből a szövegedet. Ugye?
4. A jó prezentációnak van tetőpontja
A jó prezentációnak van egy - és csakis egy - tetőpontja. Próbáld meg összefoglalni a mondanivalódat egyetlen mondatba! És most sűrítsd össze ezt a mondatot! Ne legyen benne vessző és "és". Képzeld el, hogy a hallgatóságod csak egy mondatot jegyez meg az előadásodból - melyik lesz az? Mondhatod ezt például. "Ha csak egy dolgot jegyzel meg az előadásomból, akkor legyen ez: A jó prezentáció kemény munka, nem csak egy trükk."
A jó prezentációnak van egy - és csakis egy - tetőpontja. Ebben az esetben ne félj az ismétléstől. A jó prezentációnak van egy - és csakis egy - tetőpontja.
A tetőpont meghatározza a mondanivaló további részét. Mivel ha megvan a tetőpontod, akkor megvan a szempontrendszered, ami alapján rövidítheted a mondanivalódat.
5. A humor megengedett
Igen, viccelhetsz is. Egy vicces kép, ami átvezet egy másik témához, megengedett, amíg nem túl sok és a témába vág.
Te magad viszont ne nevess! Jobb, ha az előadónak fanyar a humora.
6. Ne kérj bocsánatot.
Aki a színpadon van, az nem kér bocsánatot. Maximum egy gyors "elnézést" eressz meg. Nem számít, hogy ki hibázott vagy mi volt a hiba. Az előadó felelőssége megbírkózni vele.
Ha gyorsan tudsz reagálni, viccet csinálhatsz belőle, de akkor is térj vissza az eredeti forgatókönyvhöz minél hamarabb.
7. Gyakorolj, gyakorolj, gyakorolj
Nem tudsz eleget gyakorolni.
Az egyetlen kivétel, ha úgy hangzol, mint aki több, mint eleget gyakorolt.
Ha nem gyakorolsz eleget, nem tudsz a közönségre nézni. Nem tudsz olvasni az emberek arckifejezéséből, hogy megértették-e, amit mondtál, vagy meg kellene ismételni. Ha van időd a közönségre nézni, a szemkontaktus automatikusan létrejön és még az "ööö"-k is eltűnnek.
A cikk alapja: http://focs.wordpress.com/2007/09/12/9-tips-how-to-give-a-technical-presentation/