2012. március 23., péntek

Rácsvonalak, segédvonalak - PowerPoint 2010

Amikor valamit pontosan jó helyre, egy sorba vagy egy oszlopba, vagy egymástól pont egyforma távolságra kell elhelyezni egy dián, akkor jól jön némi segítség.

A Nézet főmenüben, középtájon találunk 3 feliratot:

Vonalzó
Rácsvonalak
Segédvonalak

Mind a három pipálható és különböző dolgokat lehet ezzel előidézni.

A Vonalzó a legegyszerűbb, bekapcsolásával felül és bal oldalon megjelenik a vonalzó. Érdekessége, hogy a dia közepén van az origo.

A Rácsvonalak bekapcsolásával egy rácsháló jelenik, aminek a paraméterei állíthatók. Az állítás mikéntjéről kicsit lejjebb lesz szó.

A Segédvonalak remek találmány. A Vonalzóval együtt bármilyen elhelyezési probléma megoldható a segítségükkel. A Segédvonalak bekapcsolásával két darab, a dia középpontján áthaladó szaggatott vonal jelenik meg. Ezek a segédvonalak egérrel arrébb húzhatók és a vonalzó segítségével a kívánt helyre pozicionálhatók. A ctrl lenyomása mellett végrehajtott húzással másolhatók is, azaz tetszőleges számú segédvonalat húzhatunk. Íme:


Ha túl sok segédvonal van, a feleslegeseket le kell húzni, egészen a vonalzóig és akkor el is tűnnek.

A három felirat (Vonalzó, Rácsvonalak, Segédvonalak) alatt még található egy Megjelenítés felirat, aminek a jobb szélén lévő négyzetre kel kattintani, hogy a következő felugró ablakkal szembesüljünk:




Nézzük sorban:

Illesztés
 - objektumok rácshoz illesztése:
Minden objektumot (képet, alakzatot, szövegdobozt) a beállított rácshoz fog igazítani, akkor is, ha nem látszik a rács.
 - objektumok más objektumokhoz illesztése
Ez azt jelenti, amit jelent.

Rácsbeállítások:
A Térközzel a rácssűrűséget, illetve a rácspontok sűrűségét állíthatjuk be. A Rács megjelenítése pipálható négyzet pont arra jó, mint a Rácsvonalak pipálása.

Vezetővonal beállításai:
A Vezetővonal ugyanaz a vonal, amit korábban Segédvonalnak neveztünk és a
- Vezetővonalak megjelenítése négyzetének pipálásával ugyanazt érjük el, mint a Segédvonalak pipálásával: megjelennek a Segéd (vagy Vezető?) vonalak.
- Intelligens segédvonalak megjelenítés:
Érdemes bekapcsolni, ha nem lenne bekapcsolva. Apró segédvonal-részletek jelennek meg, mikor egy objektummal megközelítünk egy másikat, és így könnyebb pontosan jó helyre lerakni az objektumokat.



2012. március 19., hétfő

Kérdések előadás előtt - magamhoz



Pollack Expo tapasztalata alapján 2 kérdés, amire érdemes választ találni, mikor előadásra készülünk:

- Miért megyek oda?

Ez meglepőnek tűnhet, de ez egy fontos kérdés. Miért megyek oda?

Mert küldenek?
Vagy én akarok? Akarok én?
Van valami fontos mondani valóm?
Van valamilyen fontos tapasztalatom?
Csináltam valamit, ami mások számára is fontos lehet?
Fel akarom magamra hívni a figyelmet?
Fel akarom hívni a figyelmet a cégemre?
Fel akarom hívni a figyelmet a cégem termékeire?

Ha megvan a válasz, akkor jó ötlet úgy megfogalmazni az előadást - és összerakni a prezentációt - hogy az az elérendő célt szolgálja. 

- Mit akarok mondani?

Ez azért fontos, mert ebben a témakörben célszerű önkorlátozó magatartást tanúsítani. Ha valamilyen témában benne élünk, mert azzal kelünk és azzal fekszünk és a köztes időben is csak azzal foglalkozunk, akkor természetszerűen nagyon sok mondanivalónk lesz az adott témáról.

A baj csak az, hogy 20 perc nem elég arra, hogy ezt a nagyonsokmindent tényleg el is mondjuk.

Válasszunk egyet és tartsuk magunkat ahhoz.

És gondoljunk a hallgatóságunkra is egy kicsit (részletek itt).






2012. március 8., csütörtök

5 gondolat...a projektorról





Konferenciákon szerencsére nem az előadónak kell biztosítania a felszerelést, azaz nem neki kell megküzdenie a projektorral. Az élet azonban tud számtalan olyan szituációt teremteni, amikor igen. Ezekre az esetekre vonatkoznak a következő gondolatok:

  1. Egy projektort nem annyira nagy ördöngösség kezelni, de adjuk meg neki a tiszteletet. Tudnak meglepetést okozni. Az, hogy egy projektort tudunk kezelni, nem jelenti azt, hogy az összeset tudjuk. Sajnos ez ilyen szempontból rosszabb, mint az autó vagy a bicikli.
  2. Éppen ezért ismerjük meg jól a masinát, ha mi visszük magunkkal. Ha helyi gépet kapunk, érjünk oda időben előadás előtt, hogy legyen időnk bénázni és végszükség esetén segítséget tudjunk kérni. Lehet, hogy segítséget kérni ciki, de arra hivatkozva várakoztatni a közönséget, hogy nem működik a projektor - sokkal cikibb.
  3. A projektornak kell plusz két kábel: egy táp és egy olyan, amivel a laptoppal kell összekötni. Ezeket is vigyük magunkkal.
  4. Tanuljuk meg nagyon jól azt a billentyűkombinációt, amivel a projektorra lehet küldeni a képet. pl Fn+F8
  5. És ha megtanultuk, vigyázzunk rá, hogy mikor nyomjuk meg. Bizalmas iratokat és kompromittáló fényképeket kivetíteni nem biztos, hogy jó ötlet.




2012. március 4., vasárnap

Pollack Expo 2012

Pénteken voltam Pollack Expo-n. Szakmai kiállítás és konferencia a Pécsi Tudományegyetem (azon belül Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar) rendezésében. Honlap itt: http://pollackexpo.hu.

Sajnos csak a második napra sikerült eljutni, azért sajnos, mert elképesztően érdekes volt számomra. A rendezvény konferencia-részét látogattam elsősorban, megnéztem annyi előadást, amennyit tudtam - kár, hogy egyszerre csak egy helyen tudtam lenni.:) Nagyon sok érdekes dolgot láttam a prezentációkban, láttam nagyon jó megoldásokat, láttam kevésbé jó megoldásokat, láttam típushibákat és olyan hibákat is, amiket eddig még soha. Sok-sok inspirációt kaptam, így lesz még Pollack-os bejegyzés biztosan.

Néhány téma, ami előkerült:
- Mi az üzenet?  Miért pont arról beszél az előadó, amiről?
- Túl sok az információ - nem kell mindent elmondani 20 perc alatt, amit tudunk.
- Ne gondoljuk, hogy a hallgatóság is olyan naprakész és tájékozott a témánkban, mint mi, akik ezzel kelünk és ezzel fekszünk évek óta.
- Egy 1 órás prezentáció ledarálása 20 perc alatt nem elegáns.
- Átláthatatlan ábrák beillesztése a prezentációba - és aztán nem beszélni róla. Miért?
- Forgó céglogo beillesztése minden diába - garantált figyelemlekötő és a harmadik diától kifejezetten irritáló.